Apie konkursą LITUANICA

Mindaugas Pakalnis, „Vilniaus planas“ vyr. architektas, Vertinimo komisijos narys:
- Konkursas LITUANICA maloniai nustebino. Lietuvoje, mano galva, tokio konkurso nėra buvę. Aukštas profesionalumas ir organizatorių, ir užsakovų, ir dalyvių prasmėmis. Dalyvavo geriausi architektūros, urbanistikos profesionalai iš Lietuvos, geri profesionalai iš užsienio.
Konkurso LITUANICA rezultatai pranoko mano lūkesčius.
Dažnai konkursai pasibaigia „muilo burbulais“: po konkursų neaišku, ką su tais rezultatais daryti. Išorė jų graži, bet realizuoti jų neįmanoma. O jei realizuojama, skiriasi nuo to, kas buvo konkurse.
Pateikti projektai pakankamai skirtingi.
Užsieniečių dalyvavimas konkurse LITUANICA įnešė labai gero pragmatizmo. Užsieniečiai į iššūkį pasižiūrėjo pragmatikai. Nugalėtojų projektas – pragmatiškas, atitinka realybę. Realiai įgyvendinamas. Šis projektas neleis padaryti klaidų ateityje. Tai ir yra nugalėtojų sėkmės priežastis.
Žinoma, svarbu, kas ateityje dirbs prie šio projekto architektūros prasme. Mano galva, turėtų vykti atskiri kvartalų konkursai. Kvartalai galėtų skirtis ir architektūrine išraiška. Trys keturi skirtingi kvartalai - jau iškart pakankamai gyvybinga teritorija.

Saulius Buteliauskas, UAB “Baltisches Haus” generalinis direktorius, Vertinimo komisijos narys:
- Teigiamai vertinu konkurso rezultatus ir patį procesą. Esu įsitikinęs, kad visų suinteresuotų pusių supratimas, vizija dėl tų vienuolikos hektarų prie Kauno senamiesčio, paaiškėjo.
Konkurso nugalėtoją išrinkome pakankamai aiškiu sutarimu, nors būta ir, manau, bus skirtingų nuomonių.
Labai svarbu, kad projektas yra realus. Labiausiai detalizuotas iš visų konkurse pateiktų projektų.
Baigėsi konkursas, mes kviesimės laimėtoją, kaip ir buvo numatyta konkurso sąlygose, ir pradėsime derybas dėl projekto raidos programos. Taip pat sėsime prie stalo su Kauno miesto savivaldybės atstovais ir tarsimės dėl projekto raidos programos užduoties parengimo.

Loreta Janušaitienė, Kultūros paveldo departamento vyresnioji specialistė, architektė, Vertinimo komisijos narė:
- Asmeniškai tikėjausi ne to lyderio. Mano nuomonė skiriasi nuo komisijos daugumos nuomonės. Mano galva, architektūrine prasme buvo daug stipresnių projektų.

Nerijus Valatkevičius, Kauno miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento Urbanistikos skyriaus vedėjas, architektas, Vertinimo komisijos narys:
- Gerbiu bendrą Vertinimo komisijos nuomonę, jos laikausi ir laikysiuosi. Pats konkursas – aukščiausio lygio. Manau, kad tai yra kelias, kaip galima atrasti teisingus sprendimus. Konkursas LITUANICA - labai geras būdas ieškoti sprendimo, ir mes labai retai sulaukiam tokio įdomaus ir nuoširdaus darbo.
Manau, kad idealaus, be mažiausių priekaištų, nebuvo nė vieno projekto. Tačiau vienos nuomonės nebus niekada, kai bandoma spręsti tokius sudėtingas uždavinius.

Irena Kliobavičiūtė, architektė, paveldosaugos ekspertė, Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos narė, Vertinimo komisijos narė:
- Labai vykęs konkursas, buvo didelė konkurencija, todėl ir visi projektai buvo stiprūs, buvo įdomių požiūrių, diskusijų.
Teritorija didelė, todėl sprendimą rasti buvo labai sunku. Ir kad konkursas buvo tarptautinis – taip pat didelė sėkmė.
Bendras rezultatas labai neblogas ir aš jį vertinu teigiamai.

Audrius Ambrasas, architektas, Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos narys, Vertinimo komisijos narys:
- Projektas, kuris nugalėjo, turėjo daugiausiai pliusų ir mažiausiai minusų. Jo pragmatiškumas ir lankstumas, žvelgiant į tolimesnį projekto įgyvendinimą nekeičiant pačios idėjos iš esmės, lėmė pergalę.
Visuose konkursui pateiktų projektuose yra nemažai teigiamų dalykų, juos, manau, bus galima panaudoti.